1. Anasayfa
  2. Sukulent

Sukulent Bakımı Nasıl Yapılır?


Sukulentler kaktüs ailesinin dikensiz bir türü olarak son dönemlerde oldukça ilgi çekmeye başlamış bir türdür. Bu ilgi sukulentler hakkında nasıl bakılır, neler yapılmalıdır gibi birçok soru sorulmasına neden olmaktadır.

Sukulentler etli yapraklı ve dikensiz form yapısında bulunan bitkilerdir. Binlerce farklı türleri bulunmaktadır. Çok yıllıklı olan ve oldukça dayanıklı bir yapısı bulunan bir bitkidir. Bazı türleri hiç çiçek açmazken bazı türleri senede bir defalık çiçek açarlar. Çiçek açmayan türleri yapraklarının güzelliği ile de bilinirler.

Sukelentlerin Yer Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Sukulentler için en ideal yer seçimi direkt güneş almayan bol aydınlık alanlardır. Direkt güneş alan yerlerde yetiştirilmesi tavsiye edilmez. Gölge alanları daha çok severler. İç mekanlarda bakımı tavsiye edilse de hem iç mekanlarda hem dış mekanlarda çok yağmur almayacak şekilde bakımı kolayca yapılabilir.

çiçek bakım ürünleri satın al

Sukelentlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sukulent anlamı ve bakımının kolay olması sebebiyle oldukça sevilmektedir. Uzun yıllar sorunsuz bir şekilde bakılabilen bir bitkidir. Sukulentlerin bakımında dikkat edilmesi gereken iki husus bulunmaktadır. Bunlardan birincisi sulama sıklığıdır. Sukulentler fazla suyu asla sevmeyen bir bitki türüdür. Belirli bir sulama düzeni yoktur. Toprak ne zaman kuramaya başladıysa sulama işlemi o zaman yapılmalıdır. Sulama olarak kavurucu yaz sıcaklarında haftada bir yapılması uygundur. Normal hava sıcaklıklarında ve daha serin dönemlerde 15 günde bir veya ayda 1 sulaması yapılabilir. Aşırı sulama sukulentler için oldukça tehlikelidir. Hastalıklara, kök çürümelerine, yaprak bitlerine ve bitkinin ömrünün süresinin kısalmasına neden olur.

Sukulentlerin toprağı konusunda kaktüslerle aynı toprak karşımı kullanılmaktadır. Su geçirgenliği yüksek ve drenajlı topraklar tercih edilmelidir. En uygun karşımı humuslu toprak, torf, kokopit ve perlitli bir karışımdır. Kaktüs ve sukulentlere özel vitamin ve gübreler satılmaktadır. Bunlar sukulentlerin daha canlı yapraklara sahip olmasını sağlamaktadır. Ayda bir sulamalarda kullanılabilir.

Sukulent Saksı Değişimi Nasıl Olmalıdır?

Sukulentlerin bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus saksı değişimi ve seçimidir. Sukulentler çok sık saksı değiştirilmesini sevmeyen ve bu konuda adaptasyon sorunu yaşayan bitkilerdir. Saksı değişimi yapılması gereken bazı hususlar vardır. Örneğin sukulentin çapı saksının çapını geçtiğinde saksı değişimi yapılmalıdır. Saksı değişimlerinde toprağın nemli olmasına özen gösterilmelidir. Sukulent yeni saksıya ekildiğinde hemen su verilmemeli, bitkinin saksıya uyum sağlaması için 1-2 gün beklenilmeli ve ardından can suyu verilmelidir. Saksı seçiminde ise saksının sukulentin boyutundan 1-2 boy daha büyük olmasına dikkat edilmelidir. Çok büyük ve küçük saksılar tercih edilmemelidir. Bu tarz seçimlerde sukulentin hem büyümesi gecikir hem de birçok açıdan köklerinin gelişimini etkilemektedir.

Ben Ceren Turhan. Biyoloji bölümü mezunuyum ve aynı zamanda Veteriner hekimim. Doğal çiçek sitesi üzerinde biyoloji bölümünde edindiğim bilgileri kullanarak çiçek bakımı konusunda paylaşımlar yapmaktayım. Bahçe çiçekleri ve Saksı çiçeklerinin bakımı konusunda ana dilim olan Türkçe ile ve İngilizce olarak içeriklerimi sizlere paylaşmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir