1. Anasayfa
 2. Saksı Çiçekleri

Bakımı Kolay Saksı Çiçekleri Hangileridir?


Bakımı kolay saksı çiçekleri, evinizi güzelleştirirken fazla zaman ve çaba harcamanızı gerektirmez. Bu bitkiler, minimal bakım ile uzun süre sağlıklı kalabilir ve evinize canlılık katabilir. Yukarıda bahsedilen bitkiler, bakımı kolay ve dekoratif özellikleri ile evinizde keyifle yetiştirebileceğiniz bitkilerdir.

Bakımı kolay saksı çiçekleri;

 • Barış çiçeği
 • Aloe vera
 • Kaktüs
 • Paşa kılıcı
 • Sukulentler
 • Duvar sarmaşığı
 • Kaladyum
 • Deve tabanı
 • ZZ Bitkisi
 • Salon Sarmaşığı

1. Barış Çiçeği (Spathiphyllum)

Barış çiçeği, düşük ışık koşullarında bile büyüyebilen ve az su ile yetinen bir bitkidir. Bu çiçek, hem dekoratif yaprakları hem de beyaz çiçekleri ile göz doldurur. Toprağın üst kısmı kuruduğunda sulamak yeterlidir. Nemli ortamlarda daha mutlu olur, bu nedenle ara sıra yapraklarına su püskürtmek iyi gelir.

2. Aloe Vera

Aloe vera, hem dekoratif hem de şifalı özellikleriyle bilinir. Bu bitki, doğrudan güneş ışığı alan bir yerde en iyi şekilde büyür. Aloe vera bitkisi, susuzluğa dayanıklıdır ve toprağı tamamen kuruduğunda sulanmalıdır. Aloe vera jeli, yanıklar ve kesikler için doğal bir tedavi olarak da kullanılır.

3. Kaktüs

Kaktüsler, bakımı en kolay saksı çiçeklerindendir. Kaktüsler, doğrudan güneş ışığını sever ve çok az suya ihtiyaç duyar. Kaktüslerin toprağını tamamen kuruduğunda sulamak yeterlidir. Farklı şekil ve boyutlarda bulunan kaktüsler, ev dekorasyonunda farklılık yaratır.

4. Paşa Kılıcı (Sansevieria)

Paşa kılıcı, havayı temizleme özelliği ile bilinir. Bu bitki, düşük ışık koşullarında bile büyüyebilir ve az su ile yetinir. Paşa kılıcı, dekoratif yaprakları ile evinizi güzelleştirir. Toprağın tamamen kurumasını bekledikten sonra sulamak en iyisidir.

5. Sukulentler

Sukulentler, etli yaprakları ile suyu depolayabilen bitkilerdir. Sukulentler, az bakım gerektirir ve güneşli bir yerde en iyi şekilde büyür. Sukulentler, toprağı tamamen kuruduğunda sulanmalıdır. Farklı renk ve şekillerdeki sukulentler, iç mekan dekorasyonunda popülerdir.

6. Duvar Sarmaşığı (Hedera Helix)

Duvar sarmaşığı, hızlı büyüyen ve bakımı kolay bir bitkidir. Bu bitki, düşük ışık koşullarında bile gelişir. Duvar sarmaşığını, toprağın üst kısmı kuruduğunda sulamak yeterlidir. Duvar sarmaşığı, duvarlar ve saksılar üzerinde güzel bir görünüm sağlar.

7. Deve Tabanı (Monstera Deliciosa)

Deve tabanı, büyük yaprakları ile dikkat çeken bir bitkidir. Bu bitki, düşük ışık koşullarında bile büyüyebilir. Deve tabanı, toprağın üst kısmı kuruduğunda sulanmalıdır. Dekoratif yaprakları ile evinize tropikal bir hava katar.

8. Kaladyum (Caladium)

Kaladyum, renkli yaprakları ile bilinir. Bu bitki, dolaylı ışık alan bir yerde en iyi şekilde büyür. Kaladyum bitkisini, toprağın üst kısmı kuruduğunda sulamak yeterlidir. Farklı renk ve desenlerdeki yaprakları ile evinizi renklendirir.

9. ZZ Bitkisi (Zamioculcas Zamiifolia)

ZZ bitkisi, düşük ışık koşullarında bile büyüyebilen ve az su ile yetinen bir bitkidir. ZZ bitkisi, toprağın tamamen kurumasını bekledikten sonra sulanmalıdır. Bu bitki, dekoratif yaprakları ile evinize modern bir dokunuş katar.

10. Salon Sarmaşığı (Epipremnum Aureum)

Salon sarmaşığı, hızlı büyüyen ve bakımı kolay bir bitkidir. Bu bitki, düşük ışık koşullarında bile gelişir. Salon sarmaşığını, toprağın üst kısmı kuruduğunda sulamak yeterlidir. Salon sarmaşığı, sarkık dalları ile evinizde doğal bir görünüm sağlar.

Ben Ceren Turhan. Biyoloji bölümü mezunuyum ve aynı zamanda Veteriner hekimim. Doğal çiçek sitesi üzerinde biyoloji bölümünde edindiğim bilgileri kullanarak çiçek bakımı konusunda paylaşımlar yapmaktayım. Bahçe çiçekleri ve Saksı çiçeklerinin bakımı konusunda ana dilim olan Türkçe ile ve İngilizce olarak içeriklerimi sizlere paylaşmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir