1. Anasayfa
 2. Kalanşo

Kalanşo Bakımı ve Çiçek Açtırma Nasıl Yapılır?


Kalanşolar uzun yıllar bakılabilecek çok yıllıklı salon bitkileridir. Birbirinden farklı çeşitli renklerde olan ve küçük çiçekler açan güzel görünümlü bir türdür. Piyasada mini kalanşolardan boyutları büyük olanlara kadar farklı farklı türlerine rastlamak mümkündür. Uygun şartlar sağlandığında çiçeklenmesi ve güzel görünümünü koruması kolaydır.

Kalanşoların sulama düzeni bulunduğu yere değişiklik gösterebilir. Toprağın üzeri tamamen kurumadan su verilmemelidir. Kısa süreli susuzluğa oldukça dayanıklı bir bitkidir. Kalanşolar genelde ilkbahar ve sonbahar aylarında çiçeklenirler. Bu mevsimlerde çiçek açmalarının nedeni gece ve gündüz sürelerinin ve sıcakların daha dengeli seyretmesidir. Aşırı sıcaklarda çiçeklerini azaltırlar.

Kalanşo Bakımı Nasıl Yapılır?

Kalanşo bakımı için aydınlık ama direkt güneş ışığı almayan bir yer tercih edilmelidir. Kaloriferlerden uzak, havadar ve hava akışının olduğu bir ortamda yetiştirilmelidir. Sulama konusunda toprak kontrol edilmelidir. Toprağın nemli olduğu fark edildiğinde sulama yapılmamalıdır. Toprak kuruduğunda sulanmalıdır. Fazla su, çiçek ve tomurcuk dökülmesine ve kök çürümesine neden olabilir.

Kalanşo çiçeğinin saksı değişimi, saksının altından kökler sarktığında yapılmalıdır. Bir önceki saksıdan bir numara büyük saksı seçilmelidir. Saksı değişimi çiçeksiz dönemde yapılmalı ve mineral bakımından zengin, humuslu ve geçirgen toprak tercih edilmelidir. Sulama, toprak üzerinden yapılmalı, yaprak ve tomurcuklara su değdirilmemelidir. Üstten sulama, çiçekleri bozabilir ve hastalıklara yol açabilir.

Kalanşo Nasıl Çiçek Açtırılır?

Eğer kalanşolar çiçek açmıyor ise aşağıdaki adımları uygulamalısınız,

 • Daha fazla ışık alan bir yere çiçeğinizi taşıyınız,
 • Sulama dengenizi gözden geçiriniz, çiçek toprağı kurumadan su vermeyiniz,
 • 2 ayda 1 budama yapınız,
 • Çiçek coşturan kullanarak vitamin takviyesi yapınız.

Kalanşo Neden Çiçek Açmaz?

Kalanşo çiçekleriniz yeterince ışık almaz ise, sulama dengesi çok ya da az ise, budama yapılmamış ise ve vitamin takviyesinde bulunmadıysanız çiçek açmaz. Skulent ailesine ait olsalar da Kalanşo çiçekleri hassastır ve ilgi ister. Eğer dengeli ve düzenli bakım yok ise sizlere çiçek açmazlar.

çiçek bakım ürünleri satın al

Kalanşo Çiçeği Saksısı Nasıl Olmalıdır?

Kalanşo çiçeklerinize saksı seçerken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

 • Geniş ağızlı bir saksı seçilmelidir,
 • Drenaj deliklerine sahip olmalıdır,
 • Büyük ve uzun bir saksı seçilmelidir,
 • Boyasız ve Toprak saksı seçilmelidir.

Kalanşo Çiçeği Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Kalanşo çiçeklerinin saksıları değiştirilirken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

 • Saksı değişimi yılda 1 kere Nisan ayında yapılmalıdır,
 • Yeni saksı eski saksınızdan en fazla 1 numara büyük olmalıdır,
 • Bitkinin yapraklarının dökülmüş olması beklenmelidir,
 • Yeni saksıda toprak olarak vitamin ve mineral zengini bir toprak seçilmelidir.

Ben Ceren Turhan. Biyoloji bölümü mezunuyum ve aynı zamanda Veteriner hekimim. Doğal çiçek sitesi üzerinde biyoloji bölümünde edindiğim bilgileri kullanarak çiçek bakımı konusunda paylaşımlar yapmaktayım. Bahçe çiçekleri ve Saksı çiçeklerinin bakımı konusunda ana dilim olan Türkçe ile ve İngilizce olarak içeriklerimi sizlere paylaşmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir