1. Anasayfa
  2. Aleo Vera

Aloe Vera Bakımı ve Çoğaltılması Nasıl Yapılır?


Aloe vera bitkisi yapraklarında bulunan sayısız faydalı etkenler sayesinde tıbbı ve kozmetik alanda kullanılan son derece popüler bir bitkidir. Aloe veralar yetiştirilme konusunda genelde iç mekanlarda yetiştirilen salon bitkileri olarak bilinirler. Çok yıllıklı ve zahmetsiz bir bitki olmasından ve yapraklarında bulunan jelin birçok açıdan cilde iyi gelmesinden dolayı birçok kişi yetiştirmek istemektedir.

Aloe veralar kaktüslerle  benzer özelikler göstermektedir ama Aloe veralar zambakgiller familyasına aittir. Diğer salon bitkilerinde olduğu gibi aydınlık ve direkt olarak güneş almayan yerleri sevmektedirler. Aloe vera bitkisi yaz aylarında yarı gölge alan yerlerde dışarıda bırakabilir fakat düşük hava sıcaklarında kesinlikle salon içerisinde beklemelidir. Daha çok sıcağı sevmektedir ve soğuğa karşı dayanaklı değildir.

Aloe veraları sulama işlemi yoğun sıcak ve yaz aylarında haftada bir kez olacak şekilde, kışları ise 15 günde 1 defa şeklinde yapılmalıdır. Sulama sıklığı bitkinin bulunduğu ortamdaki sıcaklığa göre değişkenlik gösterebilir. Sulama yapılmadan önce toprağın kuruluğu tespit edilmelidir. Toprak kuru ise su verilmesi gereklidir. Toprağın nemli olduğu durumlarda su verilmesine gerek duyulmamaktadır. Aloe veralar bu şekilde düzenli sulama ve uygun sıcaklıklar sağlandığında uzun yıllar bakılabilecek bir bitki türüdür.

Aloe Veralar Nasıl Çoğaltılır?

Sağlık alanında kullanımı kadar Aloe vera anlamı olarakta kullanıcıları tarafından çokça tercih edilmektedir ve bu nedenle kişiler Aloe Vera nasıl çoğaltılır sorusunu sık sık sormaktadır.

Aloe veralar için üretim 3 farklı şekilde yapılmaktadır.

  • Bunlardan birincisi tohumla üretim,
  • İkincisi yapraktan üretim,
  • Üçüncüsü de yavru yöntemi ile çoğaltmadır yani ayırma yöntemi ile çoğaltmadır.

Aloe veralar için en pratik ve kolay yöntem yavru ayırma yöntemi ile çoğaltmadır. Saksıda bulunan aloe veralar boylandıktan sonra minik yavrular ortaya çıkarmaktadır. Bu yavruların belli bir boya geldikten sonra ana kökten ayırıp başka bir saksıya ekerek orada boylanması sağlanır. Bu şekilde yavrular ayrılarak yeni aloe veralar üretilebilir.

çiçek bakım ürünleri satın al
  • Yavru ayırma ile ekilen yavru aloe veralar saksılara yerleştirilir
  • Saksıda kök salacak şekilde dikilir ve sulaması yapılır.
  • Toprağın dikim yapılmadan önce nemlendirilmesi aloe vera bitkisinin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.
  • Yaklaşık 1 hafta 10 gün süre zarfında yeni aloe veralar kök salmaya başlayacaktır.
  • Daha sağlıklı ve bol yavrular elde etmek adına da vitaminli su kullanılabilir.

Alakalı içeriğimiz; Çiçek Coşturan Yapımı

Aloe Veraların Saksı ve Toprak İhtiyacı Nedir?

Aloe veralar derin saksılar içerisinde daha iyi muhafaza edilmektedir. Suyu çok fazla sevmediği için geçirgenliği yüksek toprakları tercih edilmelidir. Toprak sadece kurudukça sulanmalı ve nemli olmasına dikkat edilmelidir. Toprak olarak kokpit, humuslu toprak ve kokopit karşımı tercih edilebilir.

Aloe vera bitkisinin bakımı oldukça kolaydır. Toprağının nemli kalması yeterlidir. Daha çok aydınlık alanlar içerisinde bakılmalıdır direkt güneş ışınlarından uzak tutulmalıdır. Sulama konusunda çok fazla suyu sevmezler. Bunun nedeni de yapraklarında oldukça su barındırmalarından kaynaklanır. Susuzluktan kolay kolay etkilenen bir bitki değildir fakat aşırı sulama ile aloe veralar ölebilir.

Aloe vera Nasıl Sulanmalıdır?

Aloe vera, suyu yapraklarında depolayan çöl kökenli bir bitki olduğundan, fazla suya ihtiyaç duymaz ve aşırı sulamaya karşı oldukça hassastır. Bu bitkinin sulanması, toprağın tamamen kurumasını bekledikten sonra yapılmalıdır. Toprağın üst katmanının (yaklaşık 2-3 cm derinliğe kadar) kuruduğunu hissettiğinizde bitkiyi sulayın. Aloe vera için en iyi sulama yöntemi, toprağın alt katmanlarına kadar ıslanmasını sağlayacak şekilde bolca su vermektir, ardından fazla suyun saksının altından akıp gitmesine izin verin. Bu, köklerin çürümesini önlemeye yardımcı olur ve bitkinin sağlıklı kalmasını sağlar.

Aloe vera bitkisinin sulama sıklığı mevsime ve içinde bulunduğunuz iklim koşullarına göre değişiklik gösterir. Yaz aylarında, bitkinin daha sık sulanması gerekebilirken, kış aylarında bitki dinlenme dönemine girdiği için su ihtiyacı önemli ölçüde azalır. Kışın, bitkiyi ayda bir kez sulamak yeterli olabilir. Aloe verayı sularken, suyun doğrudan yaprakların ortasına değil, toprağa dökülmesine dikkat edin. Bu, yaprakların çürümesini önlemeye yardımcı olur. İyi drenajlı bir toprak ve drenaj delikleri olan bir saksı kullanmak, sağlıklı bir aloe vera yetiştirmenin anahtarlarındandır.

Aloe vera Güneş Sever mi?

Aloe vera, doğal olarak güneş ışığına bayılan bir bitkidir ve güneşli ortamlarda en iyi şekilde büyür ve gelişir. Bu çöl bitkisi, doğrudan güneş ışığını tercih eder ancak aşırı sıcak ve yoğun güneş ışığına maruz kaldığında yapraklarında sararma veya kızarma gibi stres belirtileri gösterebilir. Bu nedenle, özellikle çok sıcak iklimlerde, aloe vera bitkilerini günün en sıcak saatlerinde kısmi gölgeye almak veya hafif bir gölgeleme sağlamak faydalı olabilir. Bu, bitkinin güneş yanığına karşı korunmasına ve sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olur.

İç mekanlarda yetiştirilen aloe vera bitkileri için, bitkinin bol miktarda parlak, dolaylı ışık aldığından emin olun. Bir pencere kenarına yerleştirilen aloe vera, gün boyunca yeterli doğal ışık alabilir. Ancak, doğrudan güneş ışığına uzun süre maruz kalmaktan kaçınmak için öğle saatlerinde güneşin direkt etkisinden korunmalıdır. Aloe vera bitkisinin ışık ihtiyacını karşılamak ve sağlıklı bir büyüme sağlamak için, yılın farklı zamanlarında bitkinin konumunu ayarlamak gerekebilir. Yeterli güneş ışığı alan aloe vera bitkileri, daha güçlü, daha sağlıklı yapraklar geliştirir ve potansiyel olarak çiçek açabilir.

Ben Ceren Turhan. Biyoloji bölümü mezunuyum ve aynı zamanda Veteriner hekimim. Doğal çiçek sitesi üzerinde biyoloji bölümünde edindiğim bilgileri kullanarak çiçek bakımı konusunda paylaşımlar yapmaktayım. Bahçe çiçekleri ve Saksı çiçeklerinin bakımı konusunda ana dilim olan Türkçe ile ve İngilizce olarak içeriklerimi sizlere paylaşmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir