1. Anasayfa
  2. Hanımeli

Hanımeli Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?


Hanımeli çiçeği hem bahçelerimizi hem evlerimizi hem de ofislerimizi süsleyen, güzel kokusuyla bizleri mest eden bir çiçektir. Çok yıllıklı ve uzun ömürlü olmasıyla bilinmektedir ve bu nedenle birçok kişinin tercihleri arasındadır. Diğer birçok çiçeğe göre hem daha dayanıklı hem de bakımı kolay bir çiçek olmasıyla çiçek bakımı yapanların dikkatleri üstüne çekmektedir.

Hanımeli çiçeği Caprifoliaceae familyasına ait bir çiçektir. Anavatanı Avrupa kıtasıdır ve ülkemizde bilinen popüler bir çiçektir. Peki elinde hanımeli çiçeği bulunduranlar veya yetiştirmek isteyenler hanımeli çiçeğini bakımını nasıl yapacaklar? Tüm merak edilenlerle birlikte hanımeli çiçeği bakımı nasıl yapılır sorusunun cevaplarını sizler için derledik.

Hanımeli Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Hanımeli çiçeği sarmaşık şeklinde gelişir ve dallarıyla birlikte 7 metreye kadar bir boya ulaşabilir. Kış aylarına dayanıklı, birçok yerde yetiştirilebilen, bakımı kolay bir çiçektir. Bakımında bilinmesi gereken püf noktalar bulunmaktadır. Bu püf noktaları hep birlikte inceleyelim.

Işık

Hanımeli çiçeği güneş ışığına ihtiyaç duyan ve gelişimini güneş ışığıyla devam ettiren bir çiçektir. Bu nedenle günde en az 6 saat güneş ışığı alan bir yere dikilmelidir fakat öğleden sonraları direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

Toprak

Hanımeli çiçeği bakımında toprak seçerken toprağın iyi drenaj sağlayan toprak kullanılması gerekmektedir. Hanımeli çiçeği su tutmayan geçirgen topraklarda daha iyi şekilde büyür. pH seviyesi nötr veya hafif asidik olmalıdır. Organik madde bakımından zengin bir toprak kullanmak bitkinizin sağlığını ve gelişimini destekleyecektir.

Sulama

Hanımeli bitkisi düzenli sulamayı sever, ancak toprak sürekli olarak sulu olmamalıdır. Toprak yüzeyi hafifçe kuruduğunda sulama yapılması gereklidir. Hanımeli çiçekleri nemi ve nemli ortamları sevmektedirler. Bu nedenle su verme işlemi yaparken su ihtiyacına toprak kontrolü yaparak bakılmalıdır. Fazla su vermekten kaçınılmalıdır.

Gübreleme

Hanımeli çiçeği için salınımlı bir gübre kullanılması gerekmektedir. Hanımeli çiçeği takviyeye ve beslenmeye ihtiyaç duyan bir çiçektir. Yılda bir kere veya ihtiyaca göre ilkbahar aylarında gübre takviyesi yaparak gelişimine destek olunabilir. İlkbaharda ve yaz aylarında bitkinize düzenli olarak gübre vermek, sağlıklı büyümesine yardımcı olacaktır.

Çit veya Direk Kullanımı

Hanımeli bitkisi tırmanıcı ve dallarını uzatan bir çiçektir. Bu nedenle bir çit veya direk, sırık gibi bir yapıya tırmanması için yardımcı olabilecek bir şeye sağlamak gerekmektedir. Hanımeli çiçeğini desteksiz bırakmak, dalların sarkmasına ve yerde büyümesine neden olabilir.

çiçek bakım ürünleri satın al

Hanımeli Çiçeği Ne Zaman Sulanmalıdır?

Hanımeli çiçeğini sularken hava koşulları ve toprağın nem oranına bakarak sulama yapılır. Sıcak havalarda ve yaz aylarında hanımeli çiçeği suya daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle yaz aylarında haftada 2 kere düzenli olarak sulama yapmaya çalışılmalıdır. Sulama kış aylarında haftada 1 kere olacak şekilde düzenlenmelidir.

Hanımeli çiçeğinin ne zaman sulanacağı konusunda bir diğer yöntem ise toprak kontrolüdür. Bir elin parmağıyla 2-3cm derinliği kontrol edilmelidir. Toprak nemsiz ve kuru ise sulama vaktinin geldiği anlaşılabilir.

Hanımeli Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Hanımeli çiçeği uzun yıllıklı ve dayanıklı bir bitkidir ve çoğalma hızı birçok çiçeğe göre daha hızlıdır. Hanımeli anlamı olarakta bir çok kişi tarafından sevilmekte ve bahçelerinde bulunması istenilen bir bitkidir. Yapı olarak hanımeli çiçeğinin dalları yayılmacı özelliği olduğu için çoğaltma işlemi yapmak fazla emek gerektirmez. Hanımeli çoğaltma işlemlerinden bir tanesi dallardan köklendirme yöntemidir. Bu yöntemde sağlıklı yaprakları ve dalları olan hanımeli çiçeğinizin dallarından bir tanesini bir makas yardımıyla kesip direkt olarak toprağa dikebilirsiniz. Dikilen dalın yapraklı olmasına dikkat etmek gerekir. Uzunluk olarak 10-20cm arası olması yeterlidir. Dikim işlemi yaptıktan sonra su verme unutulmamalıdır.

Hanımeli çiçeği dallarla çoğaltma yönteminden başka çelikle çoğaltma yöntemiyle de çoğaltılabilir. Çelikle çoğaltma yönteminde ilkbahar ve yaz aylarında sağlıklı olan hanımeli çiçeğinden bir sürgün seçilir ve bu sürgün 10cm boyutunda kesilir. Ardından sürgündeki yapraklar kesilir kesilen çelik nemli bir toprağa dikilir. Düzenli sulayarak çeliklerin köklenmesi beklenir ve bu şekilde hanımeli çiçeği çoğaltma işlemi gerçekleşmiş olur.

Hanımeli Çiçeği Yer Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Hanımeli çiçeği çok yıllıklı bir çiçek olarak doğru yer seçiminde daha sağlıklı bir şekilde büyümesini gerçekleştirir. Bakımını kolaylaştırmak adına boyu ve genişliği için yer seçimi dikkatle yapılmalıdır. Yer seçerken güneş ışığı alacak bir konumda tutmak gereklidir. Günde en az 6 saat güneş ışığı alması gerektiği unutulmamalıdır.

Hanımeli çiçeğinin yer seçimi konusundaki diğer önemli husus ise daha rahat hava alacak bir yerde konumlandırılmasıdır. Hanımeli çiçeği havasız ortamlarda gelişimini sürdürememektedir. Bu nedenle kapalı alanlardan tercih edilmemelidir. Bunun yanında Hanımeli çiçeği sert rüzgarlara karşı hassastır. Rüzgar yapraklarının dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle rüzgarı direkt olarak alacak yerler tercih edilmemelidir.

Hanımeli Çiçeği Ne Zaman Dikilir?

Hanımeli çiçeği, ilkbaharın sonları veya sonbaharın başları gibi don riskinin azaldığı dönemlerde dikilmelidir. Bu zamanlar, Hanımeli çiçeğinin köklerin yeni ortama uyum sağlaması ve soğuk hava koşullarına maruz kalmadan önce güçlenmesi için idealdir. İlkbaharda dikim yaparsanız, bitkinin yaz boyunca gelişim göstermesi için yeterli zamanı olur; sonbaharda dikim yaparsanız, kökler kış boyunca yerleşir ve ilkbaharda güçlü bir başlangıç yapar. Dikimden önce, hanımeli için uygun olan güneşli veya yarı gölge alanları seçmeye özen gösterin. İyi drenajlı, nemli toprakları tercih ederler ve toprak hazırlığı, bitkinin sağlıklı büyümesinde önemli bir rol oynar.

Hanımeli Çiçeği Suda Köklenir mi?

Evet, hanımeli çiçeği suda köklenebilir. Bu yöntem, hanımeli çeliklerinin kök salmasını sağlamak için pratik ve basit bir yoldur. Köklendirme işlemine başlamak için, sağlıklı bir hanımeli dalından 15-20 cm uzunluğunda bir çelik kesin. Alt yaprakları çıkarın, çünkü bu kısımlar suya batırılacak. Çelikleri bir bardak veya şeffaf bir kap içerisine yerleştirin ve yeterli su ekleyin ki çeliklerin alt kısımları tamamen suya dalsın. Bardağı doğrudan güneş ışığı almayan, ancak aydınlık bir yere koyun. Su, buharlaşma nedeniyle azaldıkça düzenli olarak ekleyerek seviyeyi koruyun. Köklerin gelişimi genellikle birkaç hafta içinde başlar. Kökler belirgin bir uzunluğa ulaştığında, çelikleri toprakla dolu saksılara aktarabilirsiniz. Bu yöntem, hanımeli bitkisinin çoğaltılması ve yeni bitkilerin elde edilmesi için etkili bir yoldur.

Ben Ceren Turhan. Biyoloji bölümü mezunuyum ve aynı zamanda Veteriner hekimim. Doğal çiçek sitesi üzerinde biyoloji bölümünde edindiğim bilgileri kullanarak çiçek bakımı konusunda paylaşımlar yapmaktayım. Bahçe çiçekleri ve Saksı çiçeklerinin bakımı konusunda ana dilim olan Türkçe ile ve İngilizce olarak içeriklerimi sizlere paylaşmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir