1. Anasayfa
  2. Telgraf Çiçeği

Telgraf Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?


Görünüşü ile dikkatleri üzerine çeken ve etkileyen telgraf çiçeği birçok kişinin ilgisini üzerinde toplayan bir çiçek türüdür. Telgraf çiçekleri yapıları itibariyle yayılmacı oldukları için hızlı gelişim gösterirler ve büyürler. Ülkemizde de günden güne dikkat çeken renkleri ve güzel görünümleriyle popüler çiçekler arasında yerini almayı başarmıştır.

Telgraf çiçeğinin farklı çeşitleri bulunmaktadır ve bu çeşitleri birbirinden güzel renkleri, mor, yeşil, beyaz renkli yapraklara sahiptir. Gösterişli ve güzel görünüme sahip olan telgraf çiçeğinin bakımı nasıl yapılır? Bu sorunun cevabı ve daha fazlasını yazımızda inceleyelim.

Bakımı Nasıl Yapılır?

Telgraf çiçeği bakımı hakkında birçok kişi bilgi sahip olmak istemektedir. Bakımı gerçekten kolay olan Telgraf çiçekleri bakım konusunda sahiplerini yormamaktadır. Öncelikle telgraf çiçekleri için dikkat edilmesi gereken ilk konu saksı seçimini doğru yapmaktır. Telgraf çiçekleri hızlı bir şekilde büyüdüklerinden dolayı saksının şekli ve boyutu önemlidir. Yayılarak ve aşağı doğru yapraklarını salarak büyüdüğü için saksının büyük olması gerekmektedir.

çiçek bakım ürünleri satın al

Telgraf çiçekleri için saksı seçiminden sonra toprak seçimi de bakımında önem arz etmektedir. Toprak yönünden telgraf çiçekleri seçici değillerdir fakat su geçirgen özelliği olan topların seçilmesi gerekmektedir. Toprak içeriğinde humus bakımından zengin olan topraklar seçilirse telgraf çiçeğinin büyümesi ve gelişmesi daha sağlıklı olacaktır.

Telgraf çiçeği hızlı gelişirlerken gübreye ve vitaminlere ihtiyaç duyabilir. Eğer Telgraf çiçeğinizin daha gür ve sağlıklı olmasını istiyorsanız ilkbahar mevsiminde bitkinize gübre verebilir veya vitamin takviyesi yapabilirsiniz.
Telgraf çiçeği bakımında güneş ışığı önemli bir yere sahiptir. Ilıman iklime daha yakın olduklarından dolayı telgraf çiçekleri için sıcaklığın ortalama sıcaklıktan fazla olması istenmez. Bu nedenle direkt güneş ışığı altına veya hiç ışık almayan karanlık ortamlardan uzak tutmak gerekir.

Telgraf çiçekleri bakımında bir diğer önemli konu çiçeğin yapraklarında meydana gelebilecek sararma, kararma ve dökülmelerdir. Eğer telgraf çiçeğinizin yapraklarında bahsedilenler varsa bunun sebebi olarak telgraf çiçeğiniz yeteri kadar sulanmamış olabilir, direkt güneş ışığına maruz kalmış olabilir veya aşırı sulama yapmış olabilirsiniz. Böyle bir durumda ifade edilen durumlara dikkat etmelisiniz.

Telgraf Çiçeği Ne Zaman Sulanmalıdır?

Telgraf çiçekleri hızlı gelişim sağladıklarından dolayı suya olan ihtiyaçları daha fazladır. Bu nedenle düzenli sulama gerekmektedir. Mevsimsel olarak yaz aylarında sulamanın daha sık yapılarak kış aylarında ise daha az aralıklarla, toprağının kontrol edilerek su verme işlemi yapılması gerekmektedir.

Telgraf çiçekleri sulama işlemi yaparken haftada bir veya iki kere su vermek yeterli olacaktır. Sulama işlemi yapılmadan önce saksının ve toprağın kuruluk oranı kontrol edilmeli, eğer su ihtiyacı varsa sulama işlemi yapılmalıdır. Fazla sulamanın telgraf çiçeğinizin köklerini çürüteceğin unutulmamalıdır.

Telgraf Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Telgraf çiçeği anlamı ve görünüşü ile herkesin ilgisini üzerine çeken telgraf çiçeği için birçok kişi telgraf çiçeği nasıl çoğaltılır sorusunu sormaktadır. Bakımının hem kolay olması ile hem de güzelliğiyle dikkat çeken telgraf çiçeği çoğaltma işlemi de kolaydır. Çoğaltma işlemi yapmak isteyenler, telgraf çiçeğinin gövdesinde oluşan kökleri gövde kısmından keserek direkt toprağa ekip çoğaltabilir. Eğer telgraf çiçeğinizin kökleri oluşmamış ise 1-3 cm arası boğumlardan keserek de toprağa dikim işlemi yapıp telgraf çiçeğinizi çoğaltabilirsiniz.

Telgraf çiçeğini çoğaltmanın bir diğer kolay ise suda köklenme yoluyla çoğaltmaktır. Telgraf çiçeğinin boğumdan kesilerek temiz ve beklemiş bir kap suyun içine atılır. Ardından su içinde köklenmesi beklenir ve bu süre yaklaşık 2 hafta sürebilir. Köklenen boğum daha sonra saksıya alınır ve toprağa dikilir. Ardından su verilmesi unutulmamalıdır.

Alakalı içeriğimiz; Evde Çiçek Coşturan Nasıl Yapılır?

Yer Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Telgraf çiçekleri daha çok ılıman bir iklime elverişli çiçeklerdir. Bu nedenle de yer seçimlerinde onları soğuk, karanlık bir alanda tutmamak gerekir. Yer seçimi için aydınlık, gün ışığı alan havadar yerler tercih edilmelidir.

Telgraf çiçeği yer seçerken evcil hayvanlar unutulmamalıdır. Telgraf çiçeği evcil hayvanlar için toksik etki meydana getirebilir. Bu nedenle evcil hayvanlardan uzakta tutmakta fayda vardır.

Telgraf Çiçeği Bakımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Telgraf Çiçeği Anlamı Nedir?

Güzelliğiyle herkesi etkileyen telgraf çiçeği umut, bilgelik ve saygı anlamlarına gelmektedir. Anlamları renklere göre farklılık göstermektedir. Beyaz temizliği, kırmızı aşkı, mor telgraf çiçeği ise bağlılık anlamına gelmektedir.

Telgraf Çiçeği Saksı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Telgraf çiçeği için saksı seçerken çiçeğin boyutundan bir boy büyük saksı seçimi daha uygundur. Bunun nedeni ise telgraf çiçeklerinin yayılarak büyümesi ve saksıdan dışarı doğru büyümesidir.

Telgraf Çiçeği Bakımı Zor Mudur?

Telgraf çiçeği bakımı gerekli koşullar sağlandığında kolay ve çok fazla emek istemeyen bir bakım gerektirir. Doğru boyutlarda bir saksı, düzenli sulama ve aydınlık bir ortamda telgraf çiçeği bakımı kolayca yapılabilir.

Ben Ceren Turhan. Biyoloji bölümü mezunuyum ve aynı zamanda Veteriner hekimim. Doğal çiçek sitesi üzerinde biyoloji bölümünde edindiğim bilgileri kullanarak çiçek bakımı konusunda paylaşımlar yapmaktayım. Bahçe çiçekleri ve Saksı çiçeklerinin bakımı konusunda ana dilim olan Türkçe ile ve İngilizce olarak içeriklerimi sizlere paylaşmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir