1. Anasayfa
 2. Peyzaj ve Çevre

Peyzaj Nedir? Nasıl Yapılır?


Birçok farklı alanda kendisine yer bulan peyzaj, farklı tasarım özelliklerini bünyesinde bulundurur. Peyzaj nedir? sorusuna cevap arayan kişiler, genel olarak birçok farklı tasarımla karşılaşır. Görüntü açısından estetik olmayan alanların daha güzel hale getirilme çalışmalarının tümüne peyzaj çalışmaları ismini vermek mümkündür. Çevrenizde göze hoş gelen alanların bütünsel anlamda güzel hale getirilme çalışmaları da peyzaj kapsamında değerlendirilir. 

Doğal güzelliklerin farklı şekillerde biçim kazanarak bir bütün oluşturması olan peyzaj çalışmaları, çok farklı alanlarda karşımıza çıkar. Peyzaj nedir? sorusunun cevabını arayan peyzaj mimarları, birbirinden farklı ve ilgi çekici çalışmalar ile değişik tasarımlar ortaya koyar. Kelime anlamı itibariyle görüş ve manzara anlamı taşıyan peyzajın kendi içinde de birçok farklı türü bulunur. Doğal güzelliklerin dekore edilmesi ile ortaya çoğu zaman büyüleyici manzaralar çıkar. Ülkemizde yapılan peyzaj çalışmaları incelendiğinde, birçok farklı bitki türünün bu çalışmaların içeriğinde yer aldığı görülebilir. Bu yazımızda, genel anlamda dünyada ve ülkemizde yapılan peyzaj çalışmalarını özetleyeceğiz. 

Peyzaj Nedir?

Peyzaj çalışmalarının içeriğinde bakıldığında, kapsamlı bir bütün karşımıza çıkar. Yaşam alanlarının dış kısmında yapılan çevresel düzenlemeleri kapsayan peyzaj, ilgi çekici birçok çalışmayı bünyesinde barındırır. Peyzaj nedir? diye araştırma yapan kişiler, bu işin çevresel düzenleme ve sanatın ortak noktası olduğunu görebilir. Peyzaj çalışmaları, genel olarak şu alanlarda karşımıza çıkar:

 • Park ve bahçeler 
 • Kent ve doğa bütünlüğünü koruyan çalışmalar 
 • Sanayi bölgesindeki çalışmalar 
 • Orman, yol ve sahil çevresi çalışmaları 

Genel anlamda bakıldığında, çevrede yapılan tüm estetik düzenlemelerin peyzaj kapsamına girdiğini söylemek mümkündür. Peyzaj çalışmalarının tercih edilme nedeni olarak, insanlara daha estetik ve rahat bir ortamda yaşama imkanı sunmaları gösterilebilir. Peyzaj alanında yapılan çalışmalarda farklı iş kollarından insanlar bulunsa da genel anlamda çalışmalar peyzaj mimarları tarafından yürütülür. Yapılan tasarımlar, doğanın ruhuna en uygun şekilde düşünülmelidir. Bu şekilde, ortaya doğanın ruhuna uygun ve insan tabiatına aykırı olmayan çalışmalar çıkar. Peyzaj çalışmalarının başarıya ulaşması için bu tür ana prensipleri bünyesinde bulundurması son derece önemlidir. Yapılan çalışmalarda ana kriterler daima göz önünde bulundurulmalıdır. 

çiçek bakım ürünleri satın al

Peyzaj Nasıl Yapılır?

Fransızca manzara ya da kır manzarası olarak isimlendirilen peyzaj, asıl olarak resim sanatında kullanılan bir terimdir. Peyzaj nedir? sorusunun cevabında genel olarak mimari anlamda yapılan çalışmalar yer alır. Peyzaj düzenlemelerinin yapılış sırasını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • İlk aşamada peyzaj çalışması yapılacak yerin ayrıntılı bir krokisi hazırlanır. Alanın eni, boyu ve genel olarak çapı hesaplanarak peyzaj çalışmasına ilk adım atılır. 
 • Saklanmak istenen alanların  nerede yer aldığı, manzara olarak nasıl bir alan istendiği gibi kriterler ikinci aşamada karşınıza çıkar. 
 • Perdeleme ve karalama gibi yöntemler kullanılarak, kağıt üstünde istenmeyen alanlar saklanmaya çalışılır. 
 • Gerekli durumlar göz önünde bulundurularak, bahçedeki bitki seçimi özenli şekilde yapılmalıdır. Sözgelimi, oturma alanlarına doğru daha küçük boyutlu bitkiler seçilmelidir. 
 • Çocuk oyun alanları, havuz ve oturma alanları gibi kısımlar için alanların düzenlenmesi yapılır. 
 • Tüm alanının tasarımı bittikten sonra, kullanılacak materyallerin hangileri olacağına karar verilebilir. 

Peyzaj nedir? sorusuna, nasıl yapıldığını anlatarak daha kapsamlı ve aydınlatıcı bir cevap bulmak mümkündür. 

İlgili makalemize göz atabilirsiniz Tohum Ekme ve Çimlendirme Rehberi

Peyzaj

Peyzaj Türleri 

İnsan ve çevre etkileşimini kapsayan peyzaj çalışmaları, genel anlamda çevresel anlamda yapılan estetik çalışmalarını kapsar. İstanbul peyzaj türleri incelendiğinde, birçok farklı tasarımla karşılaşmak mümkündür. Bu tasarımların bütününde, farklı açılardan ilham alınarak birbirinden farklı tasarımların bir araya getirilmesi söz konusudur. Doğru bir peyzaj çalışması ile iç açıcı görünüme sahip bir çevre düzenlemesi elde etmek mümkündür. 

Peyzaj türlerinin hangileri olduğuna bakıldığında, şu sıralama ile karşılaşmak mümkündür:

 • Doğal peyzaj, insan etkisinin hiç olmadığı doğal alanlarda karşılaşılan çevre düzenlemelerine verilen isimdir. Bu peyzaj çeşidinde, neredeyse hiç insan müdahalesi ile karşılaşılmaz. 
 • İki başlık altında değerlendirilebilecek kültürel peyzaj da bu çeşitler içerisinde yer alır. Kırsal ve kentsel peyzaj çalışmaları, kültürel peyzaj çalışmaları kapsamında değerlendirilebilir. 

Peyzaj mimarları, yaptığı tasarımları doğa ile harmanlar. Bu şekilde yapay görünümden uzak, doğanın estetiğini bozmayan, genel anlamda göz estetiğine hitap eden alanlara ulaşmak hedeflenir. Özellikle kırsal bölgelerde yapılan çalışmalarda, doğa estetiğinin bozulmaması konusu en önemli noktalar arasında yer alır. İstanbul peyzaj çalışmaları incelendiğinde, genel olarak bir fikir edinebilmek mümkündür. 

Peyzaj mimarisinde sıkça kullanılan Lavanta Çiçeği için, Lavanta Bakımı ve Çiçek Açtırma Nasıl Yapılır ? ilgili makalemizi ziyaret edebilirsiniz.

Peyzaj Fiyatları 

Peyzaj fiyatları, bakım yapılan alanın büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Çalışmalara başlanmadan önce, işlem yapılacak alanın ne kadar büyüklüğe sahip olduğu ayrıntılı şekilde incelenmelidir. Alanın büyüklüğüne uygun olarak, ortaya net bir fiyat çıkar. İstanbul peyzaj fiyatları incelendiğinde, büyüklüğe bağlı olarak farklı fiyat aralıkları karşımıza çıkar. Aynı zamanda var olan alanın kaç. tane peyzaj gerektirdiği de yapım maliyetlerini etkiler.Yapılan tüm incelemeler sonucunda alanın ne kadar maliyet ile yapılabileceği de ortaya çıkmış olur. Tüm çalışma ve hesaplar, alanında uzman kişiler tarafından özenli bir şekilde yapılmalıdır. 

Peyzaj nedir? sorusu kapsamında verilen cevapların çeşitliliği, yapım maliyetleri üzerinde etkilidir. Eğer yapılacak iş çim bakımı ya da ağaç bakımı gibi küçük çaplı ise bu tür işler için genellikle daha az maliyetler gerekir. Peyzaj kurulumu gibi daha kapsamlı olan işler için ise metrekare başına ödeme yapılması gerekir. Metrekare ya da kare başına yapılan ödemeler, ortalama fiyatlar baz alınarak yapılır. Fiyatların bağlı olduğu etkenlerden bir diğer ise peyzaj alanındaki karmaşık görünümdür. Karmaşıklığı gidermek zaman kaybına yol açacağı için bu durum da fiyatlandırmaya dahil edilir. Yapılan işçilik de göz önünde bulundurulması gereken bütçe giderlerinden birisi olarak karşınıza çıkar.

İstanbul peyzaj çalışmaları kapsamında olan örnekler, fiyat konusunda yönlendirici olabilir.  Bu çalışmaları başlangıçta inceleyerek, ön bilgi edinebilirsiniz. 

Peyzaj Mimarisi ve Peyzaj Arasındaki Fark Nedir?

Peyzaj Mimarisi, doğal çevrenin planlanması, tasarlanması ve yönetilmesiyle ilgilenen bir meslek dalıdır. Peyzaj ise bu tasarımların uygulandığı ve sonuç olarak elde edilen fiziksel alandır.

Peyzajda En Çok Kullanılan Bitkiler Hangileridir?

Peyzajda kullanılan bitkiler bölgeye, iklim koşullarına ve tasarım amacına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ancak lavanta, adaçayı, süs çalıları ve çeşitli çim türleri global olarak sıkça tercih edilen bitkilerdendir.

Peyzaj Bakımı Neden Önemlidir?

Peyzaj bakımı, tasarlanan alanın estetik ve fonksiyonel özelliklerini korumak, bitkilerin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak ve yaşam alanlarının sürdürülebilirliğini artırmak için önemlidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir