1. Anasayfa
  2. Lale

Lale Bakımı Nasıl Yapılır?


Lale çiçeği birçok kişinin evinde, bahçesinde, ofisinde ve daha birçok yerde gördüğü ve yetiştirdiği en güzel çiçeklerden birisidir Hal böyle olunca birçok kişi de lale bakımı nasıl yapılır merak etmektedir. Güzelliğiyle bulunduğu ortama renk ve ahenk katan lale bakımının nasıl yapılacağını sizler için derledik. Merak ettikleriniz ve fazlası yazımızda sizleri bekliyor!

Bakımı Nasıl Yapılır?

Lale çiçeği hem tarihsel açıdan dönemlere bir adını vermiş hem de zarif ve güzel duruşuyla birçok konuda hayatımızda yer edinmiş en nadide çiçeklerdendir. Böyle bir çiçeği yetiştirme niyetinde olanlar için lale bakımında bilinmesi gereken püf noktalar bulunmaktadır. Bakımı doğru şekilde yapıldığında hiç yormayan lale çiçekleri için işte püf noktalar.

Işık

Lale güneş alan aydınlık yerleri sevmektedir ve lalelerin gelişimleri için ışık almaları gereklidir. Gün içerisinde en az 5-6 saat arasında güneşte kalması gerekmektedir. Bu nedenle lale çiçeğini evde, saksıda veya bahçede yetiştiriyor ve bakımını yapılıyorsa güneş ışığı almasını sağlamanız gerekmektedir. Güneş ışığı alırken dikkat edilmesi gereken bir nokta direkt güneş ışığını uzun süre almaması gerektiğidir. Direkt güneş ışığına uzun süre maruz kalmak lale çiçeğine zarar verecektir.

Sulama

Laleleri sulama yaparken özen göstermek ve sulama işlemini düzenli olarak yapmak gereklidir. Laleler çiçeklerini büyümek ve gelişimlerini sağlamak için suya diğer birçok çiçekten daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle özellikle çiçeklenme döneminde sulama yapmaya özen gösterilmelidir. Lale çiçeğinin dikildiği toprağın kuru olup olmadığı kontrol edilerek suya ihtiyacına bakılmalıdır. Fazla sulama yapmaktan kaçınmak gerekir. Aynı şekilde az veya yetersiz sulama da yapılmalıdır. Bu tarz şeyler lalelerin sağlıksız gelişmesine veya çiçeklerinin dökülmesine neden olabilir.

Gübreleme

Lalelerin bakımı konusundaki bir diğer konu düzenli gübrelemeye duyduğu ihtiyaçtır. Genellikle gübreleme işlemi ilkbahar ve yaz başlangıcında yapılmaya başlanmalıdır. Lale çiçeğinizin soğanları dikimden önce gübrelenebilir. Gübreleme gelişmiş laleler için yapılıyor ise bu çiçekleri açtığı zaman yapılmalıdır.

Toprak

Lale bakımında lale çiçeğine nerede bakıldığı fark etmeksizin toprak seçimi geçirgen özelliği olan, drenaj sağlayan, vitamin ve mineral bakımından zengin, humus bakımından iyi olan toprakların seçilmesi gereklidir. Seçilen toprağın PH değerinin 6-6,5 arasında olması toprak seçiminde yeterli olacaktır.

Sıcaklık

Laleler bakımları yapılırken hava değişimlerinden, sert rüzgar ve sıcaklıklardan hoşlanmamaktadır. Bu nedenle oda sıcaklığında veya ortalama sıcaklıklarda 15-25 arası bakımı yapılması gelişimleri ve çiçeklerinin sağlığı için önemlidir.

çiçek bakım ürünleri satın al

Lale Ne Zaman Sulanmalıdır?

Lale yetiştirenlerin ve bakımını yapanların merak ettiği konulardan bir tanesi lale çiçeğinin ne zaman sulama yapılması gerektiğidir. Lale çiçeği sulama işlemine karar vermek için ilk olarak toprak kontrolü yapılmalıdır. Kontrol el veya göz yardımıyla yapılabilir. Eğer toprak kurumuş ve nemsiz ise sulama yapılma zamanının geldiği anlaşılabilir. Toprağı sulama yaparken aşırı ve az sulamadan kaçınılmalıdır. Fazla sulamalar lale çiçeğinizin köklerinde çürümeler, hastalıklar yapabilir. Eksik yapılan sulamalar ise çiçeğinizin gelişimini yavaşlatıp kurutabilir.

Lale Nasıl Çoğaltılır?

Lale bitkisini çoğaltmak ve bakımını yapmak birçok kişinin isteyip de yapmak istediği merak ettiği konulardan bir tanesi. Lale anlamı renklerinin çeşitliliği ile değişmekte ve herkes için isteğine uygun şekilde bu bitkiye sahip olmak, kişilerle Laleyi çoğaltma isteği doğurmaktadır. Laleyi çoğaltırken iki genel çoğaltma yöntemi kullanılmaktadır. Bunlar tohumla çoğaltma ve soğan bölünmesi ile çoğaltma işlemleridir. Laleyi tohumla çoğaltırken sonbahar ayları beklenmelidir. Çiçeklenme sonrası oluşan tohumların toplanıp kuruması beklendikten sonra bir toprağın üzerine serperek ekimi yapılır. Çimlenmesi için düzenli sulama yaparak filizlenmesi beklenir. Filizlenen geç lale çiçekleri bir saksıya veya toprağa alınarak kalıcı yerlerine dikilir.

Lale çiçeğini çoğaltma bir diğer yol ise soğan bölünmesi ile çoğaltma yöntemidir. Bu yöntem tohumla çoğaltma yönteminden daha hızlı olduğu için daha fazla tercih edilmektedir. Bu yöntemde lale çiçeği soğanları yaz aylarında olgunlaşmış çiçeğinizden ayrılarak temizlenir. Kök ve gövdeden oluşan soğanlar yaklaşık 10 cm derinlikte bir toprağa veya saksıya dikilmelidir. Dikilen lale soğanları düzenli olarak sulanarak bakımı yapılmalıdır.

Lale Yer Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Lale çiçeğinin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için doğru yer seçiminin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle lale için yer seçerken yeri güneş alan bir yer olması gerekmektedir. Sabah ve akşam güneşlerini alacak şekilde aydınlık bir alanda bulunması yeterli olacaktır. Bunun yanında lale çiçekleri rüzgardan ve sert hava akımlarından korunmalıdır. Yer seçerken lale çiçeğinin bu tarz zarar verecek olaylardan koruyacak bir yerin seçimi yapılmalıdır.

Lale çiçeklerine yer seçerken kısaca güneş ışığına erişimi olan, aydınlık ve havadar yerlerin seçimi yapılmalıdır. Aşırı sıcak ve soğuktan, karanlık ve havasız alanlardan, sağlıksız toprakların bulunduğu yerin lale bakımı için uygun olmadığı unutulmamalıdır.

Ben Ceren Turhan. Biyoloji bölümü mezunuyum ve aynı zamanda Veteriner hekimim. Doğal çiçek sitesi üzerinde biyoloji bölümünde edindiğim bilgileri kullanarak çiçek bakımı konusunda paylaşımlar yapmaktayım. Bahçe çiçekleri ve Saksı çiçeklerinin bakımı konusunda ana dilim olan Türkçe ile ve İngilizce olarak içeriklerimi sizlere paylaşmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir