1. Anasayfa
  2. Ateş Çiçeği

Ateş Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?


Ateş çiçeği anavatanı Brezilya olarak ortaya çıkmış ve tüm dünyaya yayılmış Lamiaceae familyasına ait olan bir çiçektir. Ateş çiçeği tek yıllık bir çiçektir ve yaz mevsimini sevmektedir. Boyları 75-80 cm kadar ulaşabilmektedir. Ateş çiçeği hem ülkemizde hem dünyada bilinen ve gittikçe popülerleşen bir çiçektir.

Ateş çiçeği ilgisi olanlar için bakımı konusunda soru işaretleri meydana getirmektedir. Evlerimizi ve bahçelerimizi süsleyen ateş çiçeği bakımı nasıl olmalıdır? İşte bu soruya verilecek olan püf noktaları detaylarıyla hep birlikte inceleyelim.

Bakımı Nasıl Yapılır?

Ateş çiçeği bakımı özen isteyen bakımı kolay olan bir çiçek türüdür. Doğru koşullar sağlandığında uzun yıllar görkemini ve güzelliğini korumaktadır. Ateş çiçeği bakımında nasıl yapılması gerektiği, nelere ihtiyaç duyduğu, toprak seçiminin nasıl yapılması gerektiğini bu yazımızda bulabilirsiniz. İşte tüm detaylarıyla ateş çiçeği bakımı nasıl yapılır sorunun cevapları!

Işık ve Sıcaklık Gereksinimleri

Ateş çiçeği genel olarak güneşli, aydınlık ve ışıklı ortamları sevmektedir. Aydınlık ve güneşli ortamları sever fakat direkt güneş ışığına maruz kalmaktan hoşlanmamaktadır. Yaz mevsiminde bahçede ve cam önlerinde bakımına dikkat etmek gereklidir.

Toprak

Ateş çiçeği toprak seçimi konusunda çok seçici değildir. Diğer çiçeklerde olduğu gibi vitamin ve mineral açısından zengin bir toprağa ihtiyacı vardır. Su geçirgenliği yüksek bir toprakta bakımı ateş çiçeğinin köklerinde çürüme meydana gelmesini önleyecektir.

Sulama

Ateş çiçeği bitkisi sağlıklı gelişimi için düzenli sulama istemektedir. Sulama konusunda toprak kontrol edilmeli ve toprağın nemli kalması sağlanmalıdır. Ortalama sıcaklıklar ve kuraklıklara karşı dayanaklı olan ateş çiçekleri için fazla sulama veya çok az su vererek kurumasına engel olunmalıdır.

Saksı Seçimi

Ateş çiçeği bitkisi için gelişimini sağlaması ve uzun ömrünü koruması açısından saksı seçimi ve değişimi bakımı için çok önemlidir. Seçilen saksının drenaj özelliği olması gerekmektedir. Sahip olunan ateş çiçeğinin boyutlarından daha büyük bir saksı seçilmelidir. Çiçeğinizin yayılması ve yapraklarını açması, köklerinin gelişimi açısından çiçeğin boyutunun bir boy büyük bir saksı seçimi ideal olacaktır.

Gübreleme ve Takviye

Ateş çiçeği bakımında en azından yılda bir kere yapılması gereken gübreleme veya çiçeğinize verebileceğiniz takviye besinlerdir. Ateş çiçeğinizin yapraklarının ve çiçeklerinin gelişimi açısından ilkbahar veya yaz aylarında gübreleme yaparak bakımına yardımcı olabilirsiniz.

çiçek bakım ürünleri satın al

Ateş Çiçeği Ne Zaman Sulanmalıdır?

Ateş çiçeği sulanmayı ve toprağının nemli kalmasını seven bir çiçektir. Gelişimini ve büyümesini düzenli sulama yoluyla devam ettirmektedir. Bu nedenle yaz aylarında haftada 2 kere ve kış aylarında 1 kere olmak kaydıyla düzenli bir şekilde sulama yapılmalıdır. Sulama yapılmadan önce toprağının kontrol edilerek nem oranına bakılmalıdır. Nemli ve su oranı yüksek toprak var ise sulama yapılmaktan kaçınılmalıdır. Fazla sulamanın köklerde çürümelere ve hastalıklara neden olacağı unutulmamalıdır.

Ateş Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Ateş çiçeği anlamı ve güzelliğiyle dikkatleri üzerine çekerken birçok kişi tarafından nasıl çoğaltılacağı konusu merak haline gelmiştir. Hem evlerinde bakmak hem de bahçelerinde ateş çiçeği bakımı yapmak isteyenler için işte ateş çiçeği nasıl çoğaltılır sorusunu cevaplayalım.

Tohum ile Çoğaltma

Ateş çiçeği tohumları ile bir saksıya dikerek ateş çiçeği çiçeğinizi çoğaltabilirsiniz. Tohum ekme işlemi şubat ayında yapılarak yeni ateş çiçeklerine kolayca sahip olabilirsiniz.

Daldan Çoğaltma

Sağlıklı ve olgun bir ateş çiçeğinin dallarından kolay bir şekilde ateş çiçeğini çoğaltabilirsiniz. Ateş çiçeğinin dalı bir makas yardımıyla kesilir veya kökünden itibaren ayrılır. Elde edilen dal yeni saksı içerisine veya toprağa direkt olarak dikilir ve sulanır. Ardından köklenmesi beklenir. Köklenme süresi yaklaşık olarak 3 haftada gerçekleşir. Yaprakları açtığı zaman da yeni saksıya dikim işlemi gerçekleştirilerek çoğaltma işlemi yapılır.

Yer Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ateş çiçeği hem park ve bahçelerde hem de evlerimizde güzellikleriyle bizi etkilemektedir. Bu güzelliğini korumasında seçilen yerin önemi büyüktür. Ateş çiçeğine yer seçerken veya konumlandırırken havası nemli yerleri sevdiğini unutmamak gerekir. Bu nedenle aydınlık, hava alan ve nemli yerlerin seçimi önemlidir. Bunun yanında güneş ışığı almayı da severler. Bu yüzden de direkt güneş almayacak şekilde aydınlık ve yarı gölge alanlarda konumlandırılmalıdırlar. Ek olarak ise yer seçerken sabah ve akşam güneşlerini alabilecek yerlerde bulundurulması sağlıklı gelişimlerine kolaylık sağladığı için göz önünde bulundurulmalıdır.

Ateş Çiçeği Bakımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ateş Çiçeği Anlamı Nedir?

Dikkat çekici bir görünüme ve güzelliğe sahip olan ateş çiçeği sevgi, aşk ve mutluğu temsil etmektedir. Aşk ve aşka ait olan güzellikleri ifade ettiği için özel günlerde de tercih edilen bir çiçektir.

Ateş Çiçeği Nerede Yetiştirilir?

Ateş çiçeği sıcak iklimleri ve nemli ortamları seven bir çiçektir. Hem evlerde hem de park ve bahçelerde yetiştirilip bakımı kolay bir şekilde yapılabilir.

Ateş Çiçeği Toprak Seçer Mi?

Ateş çiçeği toprak konusunda seçici değildir. Geçirgen özelliği olan vitamin ve mineral bakımından zengin topraklar ateş çiçeği için idealdir.

Ben Ceren Turhan. Biyoloji bölümü mezunuyum ve aynı zamanda Veteriner hekimim. Doğal çiçek sitesi üzerinde biyoloji bölümünde edindiğim bilgileri kullanarak çiçek bakımı konusunda paylaşımlar yapmaktayım. Bahçe çiçekleri ve Saksı çiçeklerinin bakımı konusunda ana dilim olan Türkçe ile ve İngilizce olarak içeriklerimi sizlere paylaşmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir